Fødselsutfall hos kvinner som fødte innen 1 time etter innkomst til fødeavdeling. En kvantitativ studie fra Hammerfest i perioden 2016-2021
Permanent lenke
https://hdl.handle.net/10037/37211Dato
2023-05-31Type
Master thesisMastergradsoppgave
Forfatter
Johannessen, Pia KvigSammendrag
I denne rapporten har vi sammenliknet fødselsutfallene til en gruppe gravide som fødte innen 1 time etter innkomst til fødeavdelingen ved Hammerfest sykehus, med en gruppe gravide som fødte mellom 1 og 24 timer etter innkomst. Disse to gruppene omtales i rapporten som henholdsvis Gruppe 1 og Gruppe 2. Dette har vi gjort med formål å finne ut om fødsel raskt etter innkomst øker risiko for komplikasjoner.
Vi har inkludert de gravides bostedskommune, med hensikt å bekrefte/avkrefte en sammenheng mellom reisevei, fødsel raskt etter innkomst og komplikasjoner. Vi har valgt Finnmark som studieområde grunnet lange avstander og uforutsigbar reisetid på grunn av værforhold, samt tilgang til anonymiserte data fra fødedatabasen PARTUS ved Hammerfest sykehus. Studieperioden er fra og med 01.januar 2016 til og med 31.desember 2021. Studiepopulasjonen vår er alle fødsler ved Hammerfest sykehus i studieperioden, hvor den gravide fødte innen 24 timer etter innleggelse, det var ett foster, spontan fødselstart og det forelå hodeleie. Studiepopulasjonen ble dikotomisert til Gruppe 1 og Gruppe 2.
Loppa hadde størst andel av sine fødende i Gruppe 1. Dette kunne tenkes å være fordi Loppa var en av kommunene med lengst reisetid til fødeavdeling. Samtidig er det få fødende i Gruppe 1 som kommer fra de øvrige kommunene i Finnmark med lang reisetid til fødeavdeling. Vi fant at de som fødte kort tid etter innkomst, Gruppe 1, hadde kortere liggetid og mindre komplikasjoner enn Gruppe 2.
Studien viser at det ikke er øket risiko for komplikasjoner hvis den fødende føder kort tid etter innkomst i fødeavdelingen. Vi kan også ut ifra studien si at risiko for komplikasjoner ikke øker med reiseavstand og -tid. Vi har ikke klart å se noen tydelig sammenheng mellom reisevei til fødeavdeling og om den fødende havner i Gruppe 1 eller Gruppe 2. Funnene kan mulig bevisstgjøre om at det å bo lengre unna fødeavdeling ikke fører til flere komplikasjoner.
Forlag
UiT Norges arktiske universitetUiT The Arctic University of Norway
Metadata
Vis full innførselSamlinger
Copyright 2023 The Author(s)
Følgende lisensfil er knyttet til denne innførselen: